O pikniku

Kiedy?

II Edycja Pikniku miała miejsce : 3 czerwca 2017 w godzinach 11.00 – 18.00

Gdzie?

Stadion Śląski

ul. Katowicka 10
41-500 Chorzów
(50.289597, 18.972964)

 

Co?

Idea Pikniku

Celem Pikniku jest zachęcenie mieszkańców Województwa Śląskiego do przeprowadzania badań i innych działań mających na celu zapobieganie chorobom serca i ochronę zdrowia.  Dodatkowo pragniemy zachęcić całe rodziny – od juniora po seniora – do aktywnego spędzania czasu, zmiany przyzwyczajeń żywieniowych czy sprawdzania refleksu podczas prowadzenia pojazdów. 

Podczas Śląskiego Pikniku Kardiologicznego, chcemy umożliwić mieszkańcom naszego regionu, a szczególnie osobom narażonym na choroby serca (pacjenci powyżej 60 – go roku życia, pacjenci z wywiadem kardiologicznym lub po przebytych schorzeniach mięśnia sercowego) dostęp do darmowych badań, konsultacji medycznych oraz porad rehabilitacyjnych i dietetycznych. 

Choroby serca to plaga XXI wieku. Każdy z nas ma w bliskim otoczeniu kogoś, kto cierpi z ich powodu. Wielu sytuacjom można byłoby zapobiec poprzez stosowanie zasad zdrowego żywienia, prowadzenie aktywnego trybu życia i regularne badanie – pobudzenie tej świadomości leży u podstaw naszej inicjatywy. 

Śląski Piknik Kardiologiczny to zbiór działań mających na celu zmianę poglądów żywieniowych i zdrowotnych mieszkańców Śląska, zachęcenie do regularnych badań  oraz  docelowo przedłużenia życia.

Co się dzieje podczas Pikniku?

Piknik składa się z różnych stref aktywności.

Podczas niezobowiązującej i niestresującej atmosfery piknikowej, lekarze Górnośląskiego Centrum Medycznego oraz z innych współpracujących ośrodków medycznych służą darmową radą, konsultacją i pomocą w specjalnie w tym celu stworzonym miasteczku medycznym. 

W innych strefach przeprowadzone są zajęcia i wykłady prowadzone przez lekarzy, ratowników i policjantów dotyczące profilaktyki zdrowotnej, ratowania życia i bezpieczeństwa

Oczywiście nie brakuje także zajęć sportowych, pokazów i występów oraz różnych kącików aktywności dla naszych najmłodszych.

MIASTECZKO MEDYCZNE – BADANIA I KONSULTACJE

Podczas Pikniku zachęcamy mieszkańców regionu –  szczególnie osoby narażone na choroby serca (osoby powyżej 60 – go roku życia, osoby z wywiadem kardiologicznym lub po przebytych schorzeniach mięśnia sercowego), do skorzystania z możliwości nieodpłatnych badań i konsultacji medycznych.

W miasteczku Specjaliści Kliniki Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego zbadają serce Twoje lub Twoich najbliższych! Co roku zapraszamy także specjalistów innych dziedzin.

Zdrowe serce to RUCH i WŁAŚCIWE ŻYWIENIE, stąd zwracamy uwagę także na rehabiltację pozwalającą po incydencie kardiologicznym wrócić do normalnych aktywności i własciwą dietę.

Do tej pory w trakcie Pikniku można było skorzystać z:

 • Konsultacji kardiologicznych
 • Konsultacji w zakresie chirurgii naczyniowej
 • Konsultacji dermatologicznych -badań i konsultacji w kierunku wykrywania nowotworów skóry
 • Badań EKG, UKG
 • Badań przepływów tętniczych
 • Badań w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej
 • Pomiaru ciśnienia
 • Badań poziomu cukru i cholesterolu
 • Porad dietetycznych w tym pomiaru tkanki tłuszczowej
 • Porad rehabilitacyjnych.

Chore serce to często konsekwencja innych chorób stąd z roku na rok staramy sie rozszerzyć wahlarz dostęnych badań i konsultacji.

STREFA EDUKACJI – WYKŁADY

Chcemy nauczyć naszych Pacjentów i nie tylko: jak dbać o serce, jak zapobiegać chorobom oraz jak rozpoznawać symptomy chorób serca wśród najbliższych, stąd podczas Pikniku ma miejsce cykl wykładów dla Pacjentów i ich rodzin prowadzonych przez specjalistów kardiologów Kliniki Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego i nauczycieli akademickich Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

STREFA RATOWNICTWO/BEZPIECZEŃSTWO

To truizmy:

 • Umiejętne udzielenie pierwszej pomocy przed interwencją lekarza RATUJE ŻYCIE!
 • Właściwe zachowanie w sytuacjach zagrożenia, unikanie zagrożeń i dobre zrozumienie konieczności stosowania obowiązujących przepisów to gwarancja bezpieczeństwa i ochrony zdrowia lub życia swojego i innych.

Na naszym Pikniku nie brakuje zatem pokazów, prezentacji i zabaw edukacyjnych prowadzonych przez: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzką Komendę Policji czy Straż Pożarną.

STREFA SERCE DLA INNYCH

Wspieramy akcje ratujące zdrowie i życie.
Podczas poprzednich edycji imprezy gościliśmy autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Każdy mógł zbadać krew i sprawdzić, czy może zostać honorowym dawcą krwi.

STREFA ZABAWA i REKREACJA

O serce trzeba dbać od dziecka. Chcemy aby dzieci były zdrowe i szczęśliwe.

Zapraszamy naszych najmłodszych do zabawy! Dzieci pod opieką profesjonalnych animatorów mogą malować, tańczyć i uczestniczyć w dedykowanych im zajęciach.

Zachęcamy także – nie tylko najmłodszych do uczestnictwa w OLIMPIADZIE PRZEDSZKOLAKA

Ponieważ RUCH TO ZDROWIE, więc nie brakuje zajęć dla każdej grupy wiekowej takich jak: aerobic, nordic walking, zumba, warsztaty TAI CHI i inne. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

STREFA WYSTĘPY i POKAZY

Co roku przygotowujemy ciekawy program dla tych, którzy mają ochotę na chwilę przysiąść i posłuchać lub przyglądnąć się temu, co dzieje się na scenie.
W 2016r. odwiedzał nas Adam Małysz i mieliśmy okazje posłuchać koncertu duetu smyczkowo-rockowego Need for Strings. Ostatnią edycję prowadził i występował kabaret RAK. Na scenie prezentują się także nagradzane na różnego rodzaju konkursach amatorskie zespoły muzyczne i taneczne. Dodatkowo gościliśmy Orkiestę Wojewódzkiej Komendy Policji. Można było wziąć udział także w inscenizowanych pokazach udzielania pierwszej pomocy, pokazach tresury psów czy sztuk walki.